Sztuka się robi – inkubator artystyczny w Teatrze Miniatura

 

Literówka
Dzięcięcej mowie towarzyszy spontaniczność językowa, która już na chodniku pachnie kredą i lingwistyczną rewolucją. Słowa porządkują wiedzę, ale przekręcone uwalniają ogromną twórczą moc i rozwijają wyobraźnię. W końcu są zbiorami oddzielnych znaków – liter – a litery to jedne z pierwszych abstrakcyjnych obrazów, z którymi styka się dziecko. Twórcy traktują je jako materiał wizualny, ale też choreograficzny. „Literówka” zaprasza dzieci do wspólnego „ruchowego bazgrolenia” – radosnych wygibasów, uruchamiania wyobraźni i nawiązywania bliskiej relacji z własnym ciałem.

 

O PROJEKCIE

Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 roku.

Koncepcja spektaklu Literówka została wybrana w konkursie.
Szkic spektaklu Literówka był przygotowywany w dniach 22-28.10 2023 przez kolektyw TUKK w kładzie: Agata Kędzia, Monika Kiwak, Magda Wolnicka i Kuba Drzastwa.

Pokaz szkicu teatralnego odbyły się 28.10.2023 r. w Teatrze Miniatura, scena kameralna.

Pokazowi towarzyszyła interaktywna wystawa dokumentująca proces pracy kolektywu.
W ramach pracy kolektywu przygotowałem scenografię i muzykę do finałowego pokazu.

 

Organizatorem rezydencji był Teatr Miniatura w Gdańsku.

fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek
fot. Jan Rusek