kanaplev.leydik

KUBA DRZASTWA

Zajmuję się projektowaniem sytuacji twórczych, działaniami twórczymi i edukacyjnymi na granicy sztuk oraz projektowaniem procesów wprowadzających innowacyjne rozwiązania głównie w obszarze kultury.

Projektuję i wykonuję scenografię do spektakli teatralnych, wystaw, koncertów oraz różnego typu wydarzeń.

Programuję działania związane z edukacją bazującą na wykorzystaniu artystycznych narzędzi; prowadzę warsztaty wypływające z idei pedagogiki teatru oraz współtworzę procesy kreatywne.

Koordynuję i produkuję wydarzenia kulturalne.

Współpracuję z teatrami, domami kultury, muzeami, fundacjami, podmiotami prywatnymi, szkołami oraz festiwalami. Na stałe współpracuję ze Stowarzyszenie Pedagogów i Pedagożek Teatru.

Moimi głównymi przestrzeniami zainteresowań są: edukacja (projektowanie sytuacji twórczych, pedagogika teatru), scenografia (teatralna i eventowa), muzyka  (dj mixing oraz producja muzyki do wydarzeń), design (m.in. design społeczny, design krytyczny), architektura tymczasowa (instalacje mobilne i krótkotrwałe).

Współpracowałem m.in. z: Muzeum POLIN w Warszawie, Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Guliwer w Warszawie, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Teatrem Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Narodowym Centrum Kultury, Fundacją Art Fraction Foundation, Fundacją Muzyka jest dla wszystkich, Teatrem 21, Festiwalem Sztuka Szuka Malucha, Festiwalem PraPremier w Bydgoszczy, Festiwalem Olimpiada Teatralna, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Wolskim Centrum Kultury, Instytutem Pileckiego, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrem im. H. Konieczki w Toruniu, Wolskim Centrum Kultury, Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku, Domem Kultury Bydgoskie Przedmieście w Toruniu, Teatrem Lalki i Aktora “Kubuś” w Kielcach.

Do sierpnia 2022 kuratorowałem program edukacyjny w Nowym Teatrze w Warszawie. Na stałe współpracuję ze Stowarzyszeniem Pedagogów i Pedagożek Teatru w ramach działań projektowych.

W roku 2019 realizowałem projekt Ogrody tymczasowe w ramach stypendium artystycznego przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działam w zakresie:

Scenogorafia

Tworzenie i projektowanie scenografii teatralnej i filmowej; aranżacja przestrzeni wydarzeń, koncertów, konferencji i przestrzeni wystawienniczych;
projektowanie kostiumów.

Design management

Projektowanie i prowadzenie warsztatów z zakresu wprowadzania innowacji; twórcze wykorzystanie metody design thinking.

Instalacje

Projektowanie instalacji w przestrzeni publicznej; projektowanie architektury tymczasowej.

Muzyka

Komponowanie muzyki do spektakli; programowanie oraz produkcja imprez muzycznych, wydarzeń festiwalowych, dj mixing

Edukacja

Projektowanie i prowadzenie procesów twórczych (warsztaty, spektakle, działania performatywne) bazujących na nowatorskich narzędziach teatralnych, programowanie działań edukacyjnych

Produkcja

Koordynacja, organizacja, management wydarzeń, koncertów, spektakli, filmów, videoclipów, projektów artystycznych.

Bio

Animator kultury, pedagog teatru, designer, producent, koordynator i kurator projektów kulturalnych i teatralnych, autor scenografii i muzyki, dj.

Absolwent Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2013 r.) oraz studiów podyplomowych Zarządzanie Innowacjami – Design Management na School of Form w Poznaniu (2015 r.).

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019 r.)

Pomysłodawca projektu JASNE, w którym zajmuj się m.in. tworzeniem alternatywnych pamiątek znad morza opartych na nieoczywistych motywach nadmorskich.

Prowadzę domową manufakturę zapachową NOSS.

listopad 2021 – czerwiec 2022 – kurator działań edukacyjnych w Nowym Teatrze w Warszawie

luty – październik 2022 – Dział Edukacji w Teatrze Guliwer w Warszawie

Znajomość języka: angielski biegle w mówie i piśmie

 

Autor scenografii i muzyki instalacji dla najnajów Łaskotki (reż. Alicja Morawska-Rubczak). Twórca scenografii i kostiumów do spektakli: Tu bi-szwat (Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr 21, reż. Justyna Sobczyk), Ciało pedagogiczne (reż. Justyna Sobczyk), Ojczyzna Krystyny Miłobędzkiej w Teatrze Polskim w Poznaniu (reż. Justyna Sobczyk), Empatia, (reż. Dorota Ogrodzka), Łaskotki, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (reż. Alicja Morawska-Rubczak), Chodzi o to, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (reż. Alicja Morawska-Rubczak).

Autor obiektu scenograficznego (Tęczowa kominiarka) w ramach Project Object na 13. Praskim Quadriennale.

Instalacja Łaskotki jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, w ramach wystawy MOŻNA.

Kurator Klubu Festiwalowego Festiwalu Prapremier 2016, organizowanego przez Teatr im. H. Konieczki w Bydgoszczy. Koordynator klubu festiwalowego podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych 30 i 31/32).

Pomysłodawca i autor Śniadań w procesie w ramach nurtu Więcej niż teatr na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu  w 2016 r.

W latach 2010-2015 pracowałem w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, gdzie koordynowałem 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, produkowałem festiwal Nówka Sztuka (w latach 2012-2014) oraz współtworzyłem wiele innych projektów, m.in. Świąteczny Frymark Teatralny, Warszawskie Spotkania Teatralne, Niech sŻyje teatr. W latach 2011-2012 roku byłem autorem programu Klubu Festiwalowego Warszawskich Spotkań Teatralnych w Cafe Kulturalna.

Od 2012 roku członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym współtworzyłem  (wraz ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa) przestrzeń edukacji teatralnej LUB/LAB (ul. Lubelska 30/32) w Warszawie. Dziś SPT działa przy ul. Emilii Plater 31.

W ramach działań Stowarzyszenia Pedagogów Teatru zrealizowałem wiele projektów, m.in. Teatralne Spięcie, Forum pedagogów teatru, Konferencję edukacji artystycznej EduAkcja, Teatranki. W ramach projektu organizowanego przez Instytut Teatralny – Teatranki – Laboratorium Przestrzeni – przeprowadził cykl warsztatów dotyczących twórczego budowania przestrzeni działań teatralnych. Projektuje przestrzenie do twórczych działań oraz sytuacje/procesy do kreatywnego rozwoju.

Współautor (wraz z Adrianem Troszyńskim) projektu Wehikuł teatralny – mobilnego wozu teatralnego, służącego do animowania pracy twórczej na osiedlach praskich w Warszawie.