Współdzielimy przestrzeń / rezydencje artystyczne w szkołach

Szkoła Przyszłości. Dzień Samorządu Szkolnego

Autorka projektu – Roza Sarkisian

Pedagog teatru – Kuba Drzastwa 

Wraz z grupą chętnych nastolatków z Polski, Ukrainy i innych krajów mieliśmy plan opracować projekt dnia Samorządu Uczniowskiego Szkoły Przyszłości, który uczestniowie zrealizują w formie wykładów performatywnych, zajęć interaktywnych czy gier, które przeprowadzą dla całej społeczności szkolnej.

Finalnie projekt polegał na zaproszeniu uczniów i uczennic liceum do refleksji o szkole przyszłość. W ramach rezydencji powstała w przestrzeni szkolnej kapsuła, do której zapraszani uczestnicy (nie tylko uczniowie/uczennice) dzielili się swoimi spostrzeżeniami, marzeniami i wątpliwościami wokół tematu szkoły przyszłości.

Idea projektu

W drodze otwartego konkursu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 wyłonił trzy propozycje rezydencji: Rozy Sarkisian, Zoi Michailovej i Volodymyra Rygi.
Katalizatorem projektu “Współdzielimy przestrzeń” jest doświadczenie wojny w Ukrainie przeżywane z perspektywy sąsiadów. Społeczności, także szkolnej, która z dnia na dzień musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, co oznacza współodpowiedzialność dzielenia przestrzeni, dóbr i zasobów.

Organizator rezydencji – Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Film dokumentujący projekt TU.

Projekt realizowany jest z XXII. Liceum Ogólnokształcącym im. Jose Marti, ul. Leopolda Staffa 111, Warszawa

fot. Kuba Drzastwa
fot. Kuba Drzastwa
fot. Kuba Drzastwa
fot. Kuba Drzastwa