Lista uchybień, reż. Pamela Leończyk

Lista uchybień to interdyscyplinarne przedsięwzięcie teatralne przygotowane przez zespół artystów i artystek społecznych. To opowieść o wyzwaniach pracy w instytucjach kultury. Performerzy i performerki związani/e ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru zabierają głos w toczącej się dyskusji na temat kultury jako środowiska pracy, prekariatu jako dominującej formy (nie)zatrudnienia w kulturze oraz na temat warunków, hierarchii i niespójności pomiędzy poziomem deklarowanych wartości, a poziomem realizacji.

Lista uchybień to również dokument, który został wręczony jednej z pracowniczek instytucji kultury w pierwszym dniu po jej powrocie z urlopu. Na liście znalazł się szereg zarzutów dotyczących jej pracy.  Zamiast dialogu z przełożoną – dokument punktujący niedociągnięcia. Zamiast szukania rozwiązań – plan naprawczy i groźba sankcji. Co oznacza praktykowanie solidarności, współpracy, sprawiedliwości społecznej w branży kultury? Kto wyznacza granice komunikacji i jakie są konsekwencje ich przekraczania i utrzymywania? Jak sprawić, by praca w kulturze była ekologiczna, zrównoważona, zdrowa?

 

Projekt składa się z trzech powiązanych ze sobą elementów:

Na podstawie autorskiego scenariusza napisanego w oparciu o 9 pogłębionych wywiadów z pracownicami i pracownikami kultury z całej Polski powstanie performans „Lista uchybień”. Punktem wyjścia do tworzenia spektaklu było pytanie: czy praca w kulturze, biorąc pod uwagę jej nastawienie na wykony, prezentacje, komunikacje z publicznością oraz intensywną produkcję zdarzeń, a także duże znaczenie czynnika ludzkiego może być ekologiczna, zrównoważona, zdrowa? Twórcy podczas powstawania zastanawiali się również, jak przyglądać się pojawiającym się w sektorze uchybieniom i nadużyciom bez oskarżania kogokolwiek i wydawania pochopnych wyroków?

Pokazom spektaklu towarzyszy wystawa grafik Katarzyny Belczyk, ilustratorki, która w celny i ironiczny sposób komentuje wyzwania związane m.in.: z pracą artystyczną. Jej bohater potato_face_stories ma na Instagramie grono wiernych fanek i fanów. Wernisaż wystawy odbył się w foyer Małej Sceny.

Procesowi pracy nad spektaklem towarzyszyły warsztaty. Tuż po premierze spektaklu pracowników i pracowniczki sektora kultury zostali zaproszeni na warsztaty wzmacniajace, które będą szansą na wymianę refleksji dotyczących pracy w kulturze. Warsztaty wykorzystywać będą metody twórcze uruchamiające ciało i głos i przeprowadzone zostaną w duchu community care.

Twórcy i twórczynie:

Koncepcja całości: Karolina Pluta
Przeprowadzenie wywiadów: Pamela Leończyk, Dorota Ogrodzka, Karolina Pluta
Scenariusz spektaklu: Dorota Ogrodzka
Reżyseria: Pamela Leończyk
Muzyka: Sebastian Świąder
Scenografia i kostiumy: Kuba Drzastwa
Grafika i koncepcja wystawy: Katarzyna Belczyk
Produkcja: Paulina Andruczyk
Promocja ze strony Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru: Katarzyna Łopata
Wsparcie administracyjne: Aleksandra Antoniuk

Pokazy spektaklu odbyły się na małej scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Partnerem projektu było Warszawskie Obserwatorium Kultury.
Współorganizatorem wydarzeń był Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie.

 

Recenzje spektaklu:
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc
fot. Alicja Szulc