Bomba dźwiękowa / warsztaty 

Mówi się, że wojna wybucha, a zatem wojna to sytuacja dźwiękowa. Często też konflikty wybuchają choćby z powodu użycia nieodpowiedniego tonu głosu. Uczestniczki i uczestnicy warsztatu wspólnie rozkładali na części pierwsze codzienne odgłosy i dźwięki, które pojawiają się, gdy czegoś potrzebujemy, z czymś się nie zgadzamy lub chcemy wyrazić swoje zdanie. Warsztat zwracał też uwagę na potrzebę słuchania. Wojna wybucha przecież wtedy, gdy czyjeś racje lub postawa zagłuszają potrzeby innej osoby.

Kumulującym się emocjom raz na jakiś czas potrzebna jest deTONacJA. W ramach wystawy, będącą finałem projektu Uczestnicy zaproszeni byli do samodzielnego rozszyfrowania zapisanego słowa oraz do zabawy bombą. Bomba dźwiękowa mieściła w sobie wiele zarejestrowanych podczas warsztatu dźwięków. Przy pomocy efektów gitarowych można było zdecydować jaki będą one miały charakter. Włączając i wyłączając efekty można było próbować rozbrajać komunikaty lub tworzyć z nich wybuchowe mieszanki.

Warsztaty odbyły się w Wieży Ratuszowej w Świdnicy, w ramach projektu Lato na podwórku, realizowanym przez Fundację Ładne Historie. Kuratorką projektu była Magdalena Kreis.

Działania – koncepcja i prowadzenie warsztatów.

O WYSTAWIE:

WOJNY PODWÓRKOWE
wystawa dla dzieci i dorosłych

Ile potrwa wojna na spojrzenia albo miny? Jak to jest być podglądanym? Co zrobić, by zdetonować swoje emocje? Czy da się zamrozić złowrogie gesty? Jak rozłożyć konflikt litera po literze? Gdzie przebiegają nasze granice?

Po serii sobotnich działań warsztatowych, które odbywały się w Świdnicy przez ostatnie dwa miesiące, przyszedł czas na wystawę podsumowująca proces rozprawiania się z tematem konfliktu. Zaproszeni do projektu artystki i artyści, animatorki i animatorzy, edukatorki i edukatorzy pokazali uczestniczkom i uczestnikom projektu – odnosząc się do wybranych przez siebie zagadnień – różne sposoby rozumienia hasła wojna, a także rozmaite metody pracy twórczej.

Wystawa nie tylko prezentuje efekty spotkań warsztatowych, ale też zaprasza do dalszego zgłębiania tego, z czego wynikają napięcia między ludźmi i jak je rozładowywać bez przemocy. Próby twórcze dzieci stają się dla odbiorców wystawy punktem wyjścia do własnych rozważań, ale też pokazują, że niejednokrotnie (nie)mała wojna odbywa się pomiędzy założeniami projektu, a rzeczywistym działaniem. Założenia, plany i ambitne cele może rozłożyć na łopatki grypa żołądkowa, brzydka pogoda lub zagubione nożyczki. Ekspozycja z pewnością nie wyczerpuje wszystkich wątków wokół tematu konflikt, jest raczej próbką tego, jak można rozmawiać z dziećmi o konfliktach. A że trzeba i warto, to oczywiste.

Podobno istnieje duńskie przysłowie, które mówi, że “konflikt to dyskusja zakończona zbyt wcześnie”. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie okazją do tego by rozmawiać, zastanawiać się i zapobiegać sytuacjom, w których w ogóle dochodzi do konfliktów. Trudno jednak udawać, że wojen nie ma i nie będzie, dlatego jeśli już się zdarzają to warto pomyśleć o nich, jako okazji do odkrywania tego, co głęboko schowane, wykrzyczenia potrzeb, zadbania o swoje racje, poznania innych i siebie. Po wojnie przychodzi czas na odczuwanie harmonii i spokoju.

 

Twórczyni projektu:
Magdalena Kreis

Prowadzące i prowadzący warsztaty:
Agnieszka Kozak, Natalia Gołubowska, Teatr Novy Ruch / Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka, Tomek Opania, Jakub Drzastwa, Karolina Balcer, Agnieszka Pajączkowska, Marcin Koziński 
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala
fot. Marta Sobala