Przygody Pędrka Wyrzutka / Lato w Teatrze

W drugiej połowie lipca 2020 w Zakładzie Karnym w Krzywańcu odbył się niezwykły projekt, zrodzony z połączenia wieloletniego programu Leśna Kolonia oraz realizowanego po raz drugi na terenie ZK przez Kolektyw Kobietostan programu Lato w Teatrze.

Osadzone kobiety mogły wziąć udział w wyjątkowym dwutygodniowym procesie twórczym nastawionym na odbudowę i wzmocnienie relacji, w wypracowanej z uwagi na pandemię specjalnej formule korespondencyjno-objazdowej. Pierwszego dnia dzieci uczestniczących w programie kobiet otrzymały pocztą paczki z mapami kreatywnych zadań i materiałami do pracy na pełne dwa tygodnie, podczas których pozostawały w codziennym kontakcie z prowadzącymi i mamami. Dodatkowo młodzi uczestnicy każdego dnia otrzymywali realizowane przez prowadzących wspólnie z matkami na terenie Zakładu Karnego kolejne odcinki słuchowiska o przygodach Pędrka oraz wideo-wiadomości od mam.

W drugim tygodniu ekipa prowadzących odwiedziła każde dziecko w domu, kręcąc teledysk do stworzonej w ramach kreatywnych zadań piosenki i zbierając prace plastyczne dzieci. Scalone ze sobą elementy utworzyły rzeźbę Pędrka, którą postawiono i uroczyście odsłonięto na zakończenie projektu na dziedzińcu Zakładu Karnego w Krzywańcu. Był to również moment premiery teledysku i piosenki KIM JESTEM, do której zwrotki układały i rapowały dzieci, a refren – mamy. Książką, która pomogła zbudować prowadzącym ten pomost, były „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona, bajkowa opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i o społecznym przyzwoleniu na odmienność. W projekcie obok kobiet obecnie odsiadujących wyroki pozbawienia wolności udział wraz ze swoimi dziećmi wzięły również przebywające już na wolności uczestniczki ubiegłorocznej edycji programu, tworząc wspólnie zespół ponad podziałami i wykluczeniem, dowodząc niezwykłej siły teatru jako narzędzia resocjalizacji.

prowadzenie projektu: Agnieszka Bresler

Warsztaty: Agnieszka Bresler, Kuba Drzastwa, Iwona Konecka, Magdalena Mróz
opieka: kpt. Ewa Igiel
uczestnicy i uczestniczki:
(Mamy) Agnieszka, Edzia, Ewelina, Irka, Jolka, Jolka, Marlena, Natalia
(Dzieci) Alvaro, Daniel, Emilia, Jose, Kaja, Kinga, Kornelia, Maks, Natasza, Sylwia, Tomas, Vanessa
wideo: Michał Kacprzak Studio Jutro
Finałowy film dostępny TUTAJ

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Michał Kacprzak
fot. Michał Kacprzak
fot. Michał Kacprzak
fot. Michał Kacprzak
fot. Michał Kacprzak