Instalacja Przychodnia

Drewniane schody Willi Bzów skrzypią jak kiedyś. Te charakterystyczne odgłosy pamiętają pracownicy i pacjenci przychodni zdrowia. Została otwarta w willi po II wojnie światowej i działała przez wiele lat. Była potrzebnym i ważnym miejscem dla mieszkańców miejscowości.

Budynek miał już swoją historię. Sulejówczanie nazywali go adiutanturą Marszałka Piłsudskiego. Postarali się, by w 1988 r. została wpisana do państwowego rejestru zabytków razem z dworkiem „Milusin” i Drewniakiem.

Willa Bzów adiutanturą nie była. W latach 20. XX w. należała do rodziny Kamińskich. Jej właściciel, Józef Kamiński, oraz jego syn Edward, zasiadali w Zarządzie Stowarzyszenia Przyjaciół Sulejówka, a w ich domu odbywały się ich zebrania. Jesienią 1932 r. rodzina sprzedała swój dom Fundacji Oficerskich Domów Wypoczynkowych. Wprawdzie Sulejówek z niewielką willą Bzów nie dorównywał modnym kurortom, w których fundacja zakładała domy wczasowe, ale miał niepodważalny atut – sąsiedztwo jakim był dom Aleksandry i Józefa Piłsudskich. W budynku na stałe przebywał lekarz, który pomagał również mieszkańcom Sulejówka. Być może to właśnie pamięć o wypoczywających w Willi Bzów oficerach, przyniosła jej potoczą nazwę adiutantury?

Projekt instalacji: Małgorzata Basaj, Kuba Drzastwa, B. Nessel-Łukasik, Karolina Pluta, Olga Ślifirska, Magda Wolnicka

Nagrania audio: M. Bronowicki, A. Uścińska

Montaż wystawy i aranżacja przestrzeni 

fot. Kuba Drzastwa