Poczuj literaturę – warsztaty tworzenia kompozycji zapachowych
Spotkanie z literaturą uruchamia naszą wyobraźnię i wiele naszych zmysłów. Na stronach i wyświetlaczach, w słowach i zdaniach, akapitach i rozdziałach zapisane są miejsca, ludzie przygody, światy i… zapachy.
Podczas warsztatów włożyliśmy nos do książek i wspólnie z Uczestnikami/czkami stworzyliśmy zapachowe historie, które niczym literatura może przenosić w upragnione światy.
Uczestnicy/czki przynosili ze sobą swoje ulubione książki, a następnie za pomocą specjalnie zaprojektowanej mapie porządkowali skojarzenia, hasła i słowa charakterystyczne dla danego fragmentu literackiego. Tak powstały receptury do kompozycji zapachowych, które powstały na bazie naturalnych składników (wosk pszczeli, olej jojoba i olej winogronowy)
Warsztaty odbyły się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – miejsce na czasie”, w Bibliotece dla dzieci i młodzieży (Komiksowo), przy al. Solidarności 90 w Warszawie.
Poczuj Literaturę / plan warsztatów
- Wprowadzenie o wrażliwości węchowej / pamięci węchowej / agenda warsztatów
- Zasady postępowania z olejami.
- Poznajemy się – imię; podziel się swoim doświadczeniem węchowym.
- Nosework – zaproszenie do ćwiczenia, która wiąże się z pracą węchową – pytanie: Z czym się Tobie to kojarzy? Gdzie to Cię zabiera?
- Mapa Literackich zmysłów / Węchowa Mapa opowieści – miejsce / emocje / atmosfera. Schemat mapy skonstruowały na potrzeby warsztatów. Służy do zapisania / wypisania słów, zdań, skojarzeń, które są kluczowe dla danego fragmentu z literatury/ opowieści.
- Czytanie fragmentów oraz wybranych słów / terminów / skojarzeń.
- Wybranie słów / kluczowych i przypisanie do nut zapachowych – głowa, serce, podstawa.
- Objaśnienie receptury – proporcja / skład.
- Eksploracja zapachów i przypisywanie do poszczególnych kategorii.
- Tworzenie kompozycji zapachowej.
- Mieszanie składników, dodawanie olejków.
- Nadawanie nazwy kompozycjom zapachowym.
- Podsumowanie / podzielenia się refleksjami ze spotkania.